Wielka sila 2019

Vodácký marathon na Pilici

S nápadem jet se zúčastnit maratonu v Polsku přišel Chobotnice. A sestavil plný auto dalších zájemců, mělo nás být 6, Honza na své C1 dřevěné cedrofce, Karel seakajakář z Plzně, Máří a Matty na C2 s plánem jet do první kontroly a pak sloužit jako pendl pro ty, co to neujedou a Eva plánující tenhle závod na 115km ujet na nafukovacím Safari kajaku. Propozice zde

Jenže Wielka Sila, jak se závod jmenuje, je fakt síla a tak postupně, ještě před startem, Honzovi klekla velká dodávka, se kterou jsme měli jet. Ok, pojedeme mým Galaxy a vezmeme vlek.
SOF kayak Kachna

Poté Honza lehnul se zápalem plic. Následkem plavby za mrazu a větru po dlouhé expozici viru řádícím v rodině.

Máří lehla s antibiotiky.

Matty lehla s antibiotiky.

Karel lehl s virem.

Wielka Sila 2019 🙂 A jedeme na ní já s půjčeným grónským kajakem Kachna I od Vítka Jindrleho z Kachní líhně a Eva na vzducholodi.

Doprovod a plánovanou záchranu dává moje milá žena Klára. Nevíme totiž ani jeden nic o tom, jak to na takové Wielke Sile chodí a ujet 115km za 14 hodin světla a stihnout pendl pořadatele na konci je pro nás s velkým, ale fakt velkým otazníkem.

Do centra YMCA jsme dorazili 3 minuty před ohlášeným nejpozdnějším příjezdem v 22:00 a našli super akci.

Recepce funguje, milé paní vydávají čísla, propozice, trička a hlavně zalaminovanou kilometráž. Mluví jen polsky, ale vše celé dva dny funguje na pricipu: Ty jsi čech? Tak rozumíš! Já budu mluvit pomalu 🙂 ). A česko-polsko-ruskou hatmatilkou se dorozumíme o všem co je třeba. Nezbylo na mě číslo a tak pořadatelka sedá k tiskárně, ve wordu napíše obrovskou Jedničku a vytiskne mi ji na papír ať si ji oboustrankou nalepím na oba boky lodě. Navazuji loď na jeden z připravených vleků. Krásných, pro 15 lodí, každá má svůj foch a oka a polstrování, Kachně se snad nemůže nic stát, jak ujišťuji sám sebe, když ji vážu vedle laminátové deblovky. Skoro na dotek. I Klára mě ujišťuje, že Kachna chce na výlet taky a bude v pohodě. Byla 🙂
Wielka sila 2019 Pilica

Jdeme spát, protože start je zítra ráno za svítání a odjíždíme na něj autobusem ve 4:30.
Wielka sila 2019 Pilica

Ráno zhltnu buchtu k snídani a ještě skoro spící nasedám do busu. V něm pořadatel odškrtává kdo je a není a zda má sebou „vůzek“. Tak tu říkají kolejdám a bůhví poč chtějí vědět, kdo je má a kdo ne.

Vystupujeme někde v nějakém městě a jdeme asi 600 metrů k řece, kde hoří velký oheň, stojí vleky s loděmi a fasuje se balíček s chlebem se sýrem, banánem, čokoládou a datlemi na cestu.
Wielka sila 2019 start

Pomalu se rozednívá, pijeme čaj a kafe z varnic a připravujeme se na start. Po povelu všechny kajaky na vodu jdeme na řeku a jedeme asi kilometr k mostu, kde se lodě houfují a čekají na start. Zapískání a jedeme pod dozorem dronu nad hlavou.
Wielka sila 2019 Pilica start

Nechávám ujet závodníky a jedu. Celý první úsek mi připomíná Vltavu nahoře mezi soumarským mostem a Lipnem jen je to široké asi 20 metrů. Podloží je písek, je mělko, řeka meandruje a často je třeba volit zda vlevo či vpravo a asi třikrát zůstávám sedět na dně a píďalkuju z mělčiny. Pár závodníků se v takových místech tradičně cvaká. Oni ti kluci štrekařský jsou úplně stejný paka jako na Krumlováku. Umí jezdit jen sami a rovně na kanále v Račicích a ve skrumážích na meandrující řece jsou marný 🙂 S průpravou z divoké vody z nich mám trochu legraci. Bylo by jí víc, kdyby mi zcela hladce neujíždeli 🙂

Na první kontrolu se fakt těším, kajak je divná věc. Pohodlí se v tom mém získává poposednutím o centimetr vpřed a o centimetr vzad. V kanoji si prostě kleknu na druhý koleno, natáhnu nohy, sednu si, zase zakleknu obráceně, prostě pohoda. V kajaku sedím jak přibitý, hrabu a hrabu a těším se ven na kontrolu. Tam přijíždím s časem 5:42 a vidím, že cíl nedám, musel bych mít průměr o 2km víc. Pořadatelé i účastníci tvrdí, že je málo vody a nejede to. Dá se ale v pohodě dojet druhá kontrola, takže pokračuju.

Další úsek je jako bych jel Lipno. Jezero, které se otevře a protivně na něm fouká. Jedu spolu s Polákem, který mi záhy začne ujíždět, prté má kormidýlko. Můj hadrák nic takového nemá a jedu proti předobočnímu větru zprava a kajak mi vytrvale vyostřuje proti větru. Zabírám dvojpádlem jen vpravo tak 4-5 záběrů, pak kormidelnický odkopnutí vlevo za sebou a znovu. Vopruz, ale jede to.

V další zátoce se situace zlepší, vítr sice trochu zesílí, ale jedu přímo proti. Místy se na vodě „dělají bílí koně“, ale ne moc a spíš se vítr drží a nesílí.

Asi v půlce jezera těsně před ostrovem, za kterým tuším větší vlny, protože vítr tam bude mít na rozběh skoro 10km ke mně zepředu přijíždí velký silný motorák. Způsobně přechází ze skluzu do výtlaku, daleko přede mnou vypouští vlnu a dva chlapi ve vestách s nápisy Vodní stráž mi ukazují, že konec a ať jedu kolmo na vítr na břeh. Organizátor ukončil závod pro neregulérní podmínky. „Duže wielke                  vlny“. Ať jedu tam co je „dužo kajakov“.

Takže konec, 57km a šlus. No spíš jsem rád. Nemyslím, že by mě vlny na zcela zavřeném seakajaku ohrožovaly, ale protivný to bylo dost. Bohužel řada závodníků jede na otevřenkách nebo nemají šprajdy a vedoucí deblovka šla skoro ke dnu, když neměli čím vylévat. Inu závodníci. Jen nechápu proč, když to jezero tam je každý rok a jel se letos šestý ročník 🙂

Na břehu potkávám dalších sedm kajakářů a za chvíli přichází pořadatel a dává povel k odchodu na silnici, kde čeká auto s vlekem, navazujeme a jedeme do ubytování.

Pilica

Konec

Večeře je super výběr ze tří polévek, zelenina, buchty, čaje a kafe co hrdlo ráčí a večírek je se zpěvem, ale bez piva. Není tu hospoda, nic se netočí a když někdo měl alkohol, tak z vlastních zásob.

Trochu nechápeme, proč zkrácený závod není vyhlášen už dnes, ale čeká se na plánované nedělní poledne. Pochopíme až při vyhlašování, když i jako čtvrtý od konce ve své kategorii K1 40plus dostávám plaketu se jménem a nášivku říkající, že jsem dojel na první kotrolu na 44km.
Wielka sila 2019 Pilica Winiki
Wielak sila

Pilica Blaha Wielka sila 2019
Pilica Blaha Wielka sila

 

Celé dopoledne ve společenské chatě (aula tak pro 150 lidí) jede snídaně, buchty kafe čaj, zbytky od večeře.

SOF kayak Kachna
Kachna 1

Bylo to super, cesta 600km stála za to (a vedla skoro celá po pohodlné dálnici – Liberec a horem) a příští rok pojedeme zas. Oproti českým maratonům komorní akce (cca 100 lodí), moc pěkně organizovaná, trochu chaos, trochu pohoda a super řeka a pádlování.

Láďa Bláha – Velorama.cz

Jedna odpověď na “Wielka sila 2019”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..