Singl maraton 2024

Ahoj,
v sobotu 13. 4. se uskutečnil již třetí ročník závodu Singl maraton, aneb každej za svý… jehož celý podtitul zní:

„Konečně příležitost ukázat, co ve vás je, když vás nebude zdržovat ten druhej mamlas s kterým jezdíváte po řece a kterej se stejně celou dobu jen veze a vy to za něj musíte voddřít celý.“ 😁

 

Příprava na start
Řazení na start

Letos jsem se zúčastnil podruhé a byl to opět silný zážitek. Místem startu byla v 9:00 ráno Žlutá Plovárna, Malá Skála. Cílem bylo po Jizeře 33 km vzdálené Mnichovo Hradiště. Aby se závodníci dostali do cílové destinace, byla každému z nich zapůjčena plastová turistická kanoe typu Samba, na níž museli překonat celkem 7 jezů, z nichž pouze první, který se nacházel cca 300 m po startu, umožňoval regulérní splutí. Zbylé jezy byly víceméně suché a bylo zapotřebí je přenášet.

Závodnice Jana Erbenová na jezu Malá Skála
Po zkušenosti z loňska, kdy jsem do první šlajsny nespěchal a najel jsem do ní, tuším, jako čtvrtý, jsem letos start nepodcenil a první jez jsem projel v čele závodu. Sice jsem nabral trochu vody, ale bylo to určitě lepší, než abych ostatní předjížděl, obzvláště když letos v korytě Jizery nebylo moc vody.
Po pár kilometrech mě stejně předjel Tomáš Svolinský, loni druhý v cíli a na záda mi neustále dýchal Honza Chobotnice Bašta.
První jmenovaný od začátku roku poctivě trénoval před svou účastí ve 100 km dlouhém závodě Võhandu Maraton, který se jel o týden později 20. 4. v Estonsku.

Honza Chobotnice Bašta se zase připravuje na Yukon River Quest, který se uskuteční 26.-29. června za Velkou louží. Závod je dlouhý 715 km, vede neposkvrněnou yukonskou divočinou a podle Honzy může splutí trvat 40-60 hodin 🤯

 

První metry po startu
Závodit s lidmi, kteří se poctivě připravují na takové akce nebylo nic jednoduchého. V minulém roce jsem po volném startu Tomáše povětšinu závodu neustále dojížděl (myslím, že jsem tím strávil odhadem 25 km závodu), což nejen na mělčinách stálo hodně sil a letos to nebylo o moc jiné. Když už jsem Toma konečně znovu dotáhl, což mohlo být cca na 20. km, jeli jsme bok po boku a rozhodně jsem se necítil silnější.
Ještě na jezu Březina (25 km) jsme jeli společně a já se začínal psychicky připravovat, že se bude rozhodovat na posledním jezu Hubálov (27 km), odkud je to do cíle posledních 6 km. V jednom z meandrů mezi Březinou a Hubálovem jsem však v nestřeženém okamžiku lépe najel do proudnice, díky čemuž jsem dostal Tomáše za moji vlnu, což samo rozhodlo o tom, že bych měl nastoupit. Nebyl to žádný připravovaný manévr, prostě mě to tam tak vyplivlo. Na jez Hubálov jsem tedy po 2 km dlouhém „nástupu“ dojel s malým náskokem.

Pod jezem jsem konečně využil záklek, který jsem si vezl celou cestu s sebou a v poslední fázi závodu jsem tak mohl místo pádlování v sedě předvádět pohyb, který se aspoň trochu mohl podobat pádlování na rychlostní kanoi, na nějž jsem zvyklí. Díky tomu jsem na cestě do finiše náskok trochu navýšil a přijel do Mnichova Hradiště po čtyřech hodinách pádlování jako první. Tomáš dorazil odhadem 5 minut za mnou a Honza byl necelé 2 minuty za Tomem. Loni byly rozestupy na bedně výrazně delší.

Stupně vítězů

Spolu s kvalitou soupeřů roste také počet účastníků, kterých bylo letos 15! To je pomalu víc než na mistrovstvích republiky 😁 Co závěrem? Je jedno, jestli jste rychlostňák, sjezdař nebo turista. Jizera je krásná řeka, vodáci jsou skvělá parta a tenhle závod si můžete užít, i když si nepotřebujete s někým dalším poměřovat… pádlo. Pro příští rok se určitě pokusím ukecat další lidi, ať se na patnáctce pádlistů nezastavíme.

Skupinové foto účastníků

Díky za pozornost
✌️
Vojta Mareš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..