Berounka z Černošic do Radotína a na kole zpátky

Cestou z rozvozu zakázek jsem měl dost času, tak jsem si v této krásné zimní sezoně naplánoval sjet kousek Berounky. V Černošicích je poslední jez, nově postavený s parádní retardérkou, trvale zavřenou…. Takže pod Černošicemi to teče až po Radotínský most na pražském silničním okruhu. Ale řešil jsem, jak se dostanu z cíle zpátky k autu. Tak jsem si připravil kolejda, kolo, kus latě a trochu špagátu.

Zkouška v Černošicích

Protože sestavení a jízdu s takovou soupravou jsem ještě neměl vyzkoušené (Leda s Maňáskem, ale to je jiná liga), tak jsem vše prve sestavil a vyzkoušel ještě před vyplutím, aby případně odhalil  a vyřešil chyby v plánu.

Berounka Černošice kanoe vodák
Nasedačka v Černošicích kousek pod jezem

S tím vším a trochou vybavení pro vědeckou práci jsem se nalodil někdy po poledni v Černošicích kousek pod jezem. Nemám kolo skládačku, tak jsem vzal mého 21 let starého dobrého Superiora a udělal z něho rozkládačku. Kolo se slušně do lodi vešlo a na stabilitu to nemělo negativní vliv.

Vědecká práce někde pod Černošicemi

Cestou jsem konal mnoho zastávek na vědeckou práci (jsem vědec) a odebíral vzorky říčního sedimentu k okamžitému vyhodnocení obsahu těžkých kovů. Trochu při tom zebalo na prsty, ale nadšení pro vědu a vidina vysoce pozitivních výsledků překonává mnohé.

Peřejka pod Černošicemi

Cestou je několik na poměry Berounky řekněme prahů, peřejek. Takové cvičné peřejky třeba pro osmělení dětí v samostatném řízení lodi.

Peřejka pod Černošicemi
Nad Radotínem

Samozřejmě peřejky se střídají s delšími voleji, leč stále tekoucími.

Nějaká ves za Prahou – asi Radotín…

Postupně jsem se přiblížil k Radotínu. Tady je štěrkový práh šikmo přes řeku a je dlouhý a mělký, za malé vody se dá jet jen úplně vlevo.

Pod ústím Radotínského potoka je nejprudší peřej na úseku a jedna z nejprudších na Berounce vůbec.

Smontováno a připraveno

Kus pod Radotínem jsem uznal že pro samou vědeckou práci už je hodně hodin a rapidně ubývá světla. Tedy přistál jsem, vytáhl loď z vody a kolo z lodi, sestavil kolo, přivázal kus latě k lodi, kolejda k lodi a začal návrat zpátky k autu po cyklostezce která jde těsně kolem Berounky.

Pro jízdu na kole s lodí v závěsu po cyklostezce jsem naměřil průměr 12km/h, což není nic závratného, ale zas je to nezávislé řešení pro řeky okolo kterých jde nějakým způsobem cesta a kde jezdí veřejná doprava málo. Případně když jede člověk sám a nechce se mu nechávat loď schovanou v křoví a vracet se pro ni autem.

Chobotnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..