Tekoucí Otava pod Pískem

Čtyři roky po minulé výpravě opět klesla Hladina Orlíku na milý a příznivý stav. Po splutí Vltavy z Kořenska jsme se vydali tuto sobotu na Otavu. Průtok ve Vrcovicích byl asi 7kb. Hladina Orlíka 337,45mnm.

Otava Vojníkov nízká hladina
Otava Vojníov

Za drobného deště jsme nasedli do lodí, já do svojí Cedrofky, Láďa do Hadraplánu, tady do grónského kajaku relativně tradiční konstrukce s dřevěnou kostrou potaženou plátnem, když tu máme tak málo tuleňů na kůže…  K jezu Smetiprach je to jen kousek. Jez je s opatrností sjízdný zbytkem šlajsny. EDIT: ve zbytkách šlajsny je něco, co trhá lodě nafukovací i jiné. Takže přenést je jistější.

Jez Smetiprach otava
Jez Smetiprach

Pod Smetiprachem jsme občas museli dávat pozor a hledat průjezd mezi mělčinami.  Pak jsme se dostali na vzdutí perfektně zachovaného jezu v Jistci s kamennou šlajsnou. Pod ním jsem minule řeku proudit neviděl, tehdy tam už byl volej. Na březích jsou vidět stopy po dávném přívozu.

Jez Jistec Otava
Jez Jistec

Akorát uprostřed šlajsny se zdá že je spadlý veliký kámen. Za průtoku 7 kubíků jde všechna voda šlajsnou.

Jez Jistec Otava
Jistec

Pod Jistcem řeka stále teče, ale je tu víc bahna po stranách. Nad ním asi má řeka při povodních sílu odnést bahno pryč.

Otava u Dědovic upuštěný orlík snížení hladiny
u Dědovic

Jak jsou břehy pod bahnem do kterého by se člověk rychle propadl možná i celý, dá se přistát jen kde je to strmější a bahno není, nebo je ho málo. Na takovém místě u Dědovic jsme se zastavili, abychom si pocvičili rozdělávání ohně z mokrého dříví a udělali si oběd na dřívkáči.

Naše kuchyně, vodák piknik
Naše kuchyně

Na dřívkáči naštěstí jde vařit skoro všude a spotřeba dřeva je malá a hoří v něm  i relativně vlhké. Tak jsme si ohřáli bramboračku a opekli dobré buřty z lokálního řeznictví. Od nynější hladiny to byla do míst, kde jsme obědvali docela výška, normálně tam tak bývá hladina přehrady.

Piknik u Dědovic
Piknik u Dědovic

Po kávě jsme vypluli dál. Voda stále rychle proudila s občasnou peřejkou. Zajímavé bude, až víc vymele bahno a zařízne se do něj jako kaňon. Těžko říct o kolik, jestli o metr, nebo o dva…  Každopádně vystupovat půjde ještě hůř. Na druhou stranu ani teď dobrovolně do bahna nikdo vystupovat nebude a počká si na kamenitý břeh. Tady už byla voda i solidně kalná, jak odplavovala bahno.

Zátoka Otavy
Zátoka Lomnice

Je to jako cesta do pravěku, Pluli jsme asi 11 metrů pod obvyklou letní hladinou. A řeka zase teče, proudí a šplouchá, zkrátka žije, ne jako přehrada bez života, nepočítáme-li pochybná motorová plavidla. Tak jsme dopluli na soutok s Lomnicí, kde skončil proud a začalo vzdutí přehrady.

u Zvíkova
U Zvíkova

Od Lomnice, okolo Štědronína je to už na Zvíkov kousek. Zvíkov, to je pro nás křižovatka do Y, dá se jet kam chceme. My jsme zahnuli doprava proti proudu Vltavy „Jen kdyby ti nějakej byl“.

Červená nad Vltavou most
Červená nad Vltavou

Se šerem jsme dojeli do Červené nad Vltavou. Láďa vyběhl na kopec a jel vlakem zpátky pro auto. Na venkově veřejná doprava moc nefunguje, ale toto spojení vlakem je tu příhodné.  Najeli jsme celkem 27 kilometrů (Z toho 11 otavských teklo)

Uvidíme, co hladina přehrady (má být spuštěná do Dubna),  co vymílání bahna a průtoky. Další dvě zimy by mělo být podobně upuštěno. Je pravděpodobné, že do dubna projde nějaká větší voda z oblevy nebo dešťů, třeba 60 kubíků, nebo něco takového.
Tady si můžete přečíst další článek o splutí Vltavy z Kořenska při nízké hladině Orlické přehrady.

 

Chobotnice

6 odpovědí na “Tekoucí Otava pod Pískem”

  1. Pěkný a lákavý počin :)… což ve mě vyvolává otázku, jestli sis povšiml, zda-li by se dalo vystoupit skrz bahno poblíž soutoku s Lomnicí na levém břehu (tam totiž už znám místo na parkování :))

    1. Vylézt na břeh se většinou dá na rohraní srázu a povlovnějšího břehu. Přímo na soutoku je skalnatý ostroh bez bláta. Čili tam by to mělo jít někde kde ta skála končí. Nebo jiná parta jela na Sv. Annu.

      1. Tak dneska jsme tam jeli za 9ti kubíků… dokonce i počasí přálo a obávaný větry nás míjeli, takže se zdálo všechno paradní… až do chvíle, kdy jsme prorazili nafukovačku na Smetiprachu, takže tvá slova, že je opatrně sjízdný získává pravdivost i na dalším elementu. Nu což, holt sem budeme muset zajet ještě jednou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..