Kajak Kačenka

Stitch and glue kajak
Dnes jsem se vydal vyzkoušet překližkový kajak, který jsem sám nevyráběl, ale řekněme získal od kolegy z Německa, který je i autorem designu.  Je to kajak s kormidlem a hned na úvod můžu říct – nedávejte se za pedály koláčky, ať si je nerozňahňáte při prvním pokusu ostře zatočit pomocí kormidla.
 Kajak je vyrobený technologií Stitch and glue, tedy olaminovaná překližka. Je to taková kačenka, celkem rychlá, ale s důrazem na větší pohodlí a stabilitu než seakajak. Prostě se to hodí k těto stránkám. Loďka pro klidé pádlování na klidné vodě. Svižným vycházkovým tempem mi to jelo 6km/h, maximum jsem z toho dostal něco přes 8km/h, ale přiznám se, že nejsem kdovíjaký kajakář.

Je to taková letní lodička bez šprajdy, na putování po Berounce, po přehradě, zajet si přes přehradu na limonádu a podobně.

Sám bych posunul límec i sedačku víc dopředu, takhle byl kajak dost těžký na zadek, u  pádlerů kteří mají ještě více těžké tělo vůči nohám by to bylo ještě výraznější. Případně dát něco víc za záda.

Při plném vyšlápnutí pedálu kormidla loďka ochotně a rychle točí ikdyž se pořád pádluje symetricky na obou stranách.

Během testu mi začlo pršet víc, než málo, takže plánovaný delší výlet jsem odložil.

Ke kajaku jsem dostal skládací dvoupádlo se lžícovitými listy a stavitelným úhlem na nula, nebo 90° levá nebo pravá. Na můj vkus je hodně masivní. Je i dost dlouhé, možná aby se zamezilo typickému kajakářskému cákání si na hlavu, nebo v tomto případě i na nekrytá kolena.

Krásný prošívaný polštářek dává nejen extra komfort, ale je i ozdobou lodi.

Kormidlo je ovládané pedály.  Kam se šlápne, na tu stranu se jede. Chvílemi jsem zapomínal, že mám kormidlo někam otočené a snažil se to klasicky srovnat pádlem a divil se, že to nejde. Ale to je asi věc krátkého zvyku.
Pedály jsou stavitelné dopředu dozadu v otvorech hliníkových L lišt připevněných do dna. (sám bych to asi řešil víc ve dřevě) Za nimi je dekl předního zavazadlového prostoru.

Stejný dekl je i za sedačkou dozadu. Do zavazadlových prostor by se dalo v pohodě sbalit i na týden na těžko a přitom nemít v lodi žádný viditelný herberk. Od předního zavazadelníku se vejde i rozložené dlouhé dvojpádlo.

Kormidlo… Vrchní trojúhelník byl trochu subtilně konstrukčně řešený a před jízdou mi prskl. Tak jsem to provizorně vyztužil dřívkem a tavným lepidlem.

Křivky lodi jsou ladné a i jízda odpovídá heslu „Když to dobře vypadá, bude to i dobře lítat.“

Tenhle pohled mi přišel dost sexy, tak jsem ho ještě blejsknul.

Takže krom drobných řešitelných detailů s lodičkou jsem na příslušné použití spokojen. Pro mne je navíc výhoda, že se vejde těšně dovnitř auta (Transit L2H2) a nemusím ho rvát na zahrádku.
Samozřejmě vám mohu takový kajak vyrobit. Cena k doptání.

 

Chobotnice

2 odpovědi na “Kajak Kačenka”

    1. Asi tisícovku za plotnu. Ale to bude menší část nákladů. Větší část bude cena za dekly, laminát a podobně. Ale furt to bude dokupy pár tisíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..